Najdete nás na Facebooku

Roztočec chmelový (Tetranychus urticae), Roztočec ovocný (Panonychus ulmi)

Najdete zdePríznaky: na napadnutých listoch sa tvoria pozdĺž listovej žilnatiny žltej difúznej škvrny. Listy hnednú, krúti sa a pomerne rýchlo usychajú. Zo spodnej strany listov možno pozorovať povlak jemné pavučinky.

Roztočec chmeľový prezimuje ako oplodnené samičky pod kôrou stromov a v suchej tráve. Na jar kladie vajíčka na spodnú stranu listov, kde sa zdržiava počas celého života. Hostiteľskými rastlinami sú takmer všetky druhy pestované v záhradách a skleníkoch. Jedná sa o škodcu malých rozmerov (dĺžka tela 0,4 - 0,6 mm) a voľným okom je takmer nepozorovateľný. O poškodení Roztočca je nutné sa presvedčiť dôkladnou prehliadkou spodnej strany listov, pri ktorej je potrebné hľadať pavučinku, popr. s použitím lupy jednotlivé roztočce, ktoré sa javí ako veľmi drobní "pavoučci".

Pri silnom výskyte roztočca ovocného majú napadnuté stromy šedave listy, ktoré sa následne zafarbujú do bronzovej farby. Listy sa môžu stáčať, usychať a opadávať. Počas zimného obdobia je možné pomocou lupy okolo púčikov a na vetvách stromov pozorovať drobná prezimujúce vajíčka. Najviac bývajú napadnuté mladé, ešte rašiace listy, ktoré od okrajov listovej čepele odumierajú. Prezimuje pomocou vajíčok okolo púčikov na vetvách stromov. Na jar v období pučania sa z vajíčok liahnu larvy, ktoré sajú najskôr na púčikoch, následne na rozvíjajúcich sa listoch. Počas vegetácie kladú samičky letné vajíčka, z ktorých sa liahnu ďalšie generácie roztočcov. V našich podmienkach môže mať 5-6 generácií. Koncom leta dochádza ku kladeniu zimných vajíčok, ktorými roztočec prezimuje. Škody spôsobené Roztočci všeobecnú sú väčšie najmä v suchých rokoch pri častejšom používaní insekticídov zo skupiny organofosfátov, ktoré ničia jej prirodzené nepriateľov. Dospelí jedinci roztočca ovocného na rozdiel od roztočca chmeľového nespřádají pavučinky. Usychanie listov môže byť aj dôsledkom fyziologických porúch a vírusových chorôb. O poškodení sviluškami je preto potrebné presvedčiť sa dôkladnou obhliadkou spodnej strany listov.

Příznaky poškození listu sviluškou Sviluška

ZÁKAZNÍCI Z ČR
Filtrovať výsledky

Služby zákazníkom

TELEFON: +421 2/330 570 50

B I O A G E N S
biologická ochrana rastlín

  • - Konzultačné služby v oblasti ochrany rastlín. 
  • - Dodávka a predaj prostriedkov biologickej ochrany rastlín.


TELEFON / E-MAIL / CHAT

OBJEDNÁVKY DO ŠTVRTKA

PLATOBNÁ METÓDA

Tovar zasielame do SR